Bioaspa spol. s r.o.

Produkty

Špargľa

Špargľa
Špargľa (Asparagus Officinalis) je trváca rastlina patriaca do čelade ľaliovitých.
Prvé zmienky o pestovaní pochádzajú už spred takmer 5000 rokov zo starého Egypta, pestovala sa aj v starom Grécku a Ríme. Rozšírenie do Európy prebehlo v priebehu 14. storočia za vlády Ľudovíta XIV. Na našom území sa bežne pestovala eše v medzivojnovom období. Nový rozmach na súčasných asi 200 ha nastal na západnom Slovensku v 90. rokokoch minulého storočia a pestuje sa dodnes.
Nakoľko špargľa obsahuje vyše 90% vody, je jednou zo základných diétnych zelenín. Má vysoký obsah vitanímov C a E, betakaroténu, vitamín B vrátane kyseliny listovej a podstatnú časť mikroprvkov. Podporuje látkovú výmenu, znižuje cholesterol, pôsobí protizápalovo, odvodňuje organizmus a tým aj znižuje tlak. Pretože obsahuje kyselinu asparágovú a žiadne cukry, je vhodná aj pre diabetikov. Podľa spôsobu pestovania (prístupu svetla) poznáme špargľu bielu, fialovú a zelenú.
V našej firme pestujeme špargľu zelenú.

Jahody

Jahody
Jahoda záhradná (Fragaria Ananassa) je jedým z prvého ovocia dodávaného na trh v čerstvom stave, pri správnom rýchlení už koncom apríla. Jahody sú bohatý zdroj vitamínov A, B, C, E, organických kyselnín a bioaktívnych látok znižujúcich riziko srdcového infarktu. Pre vysoký obsah kyseliny citrónovej a jablčnej majú dezinfekčný účinok na tráviaci trakt. Pre nízky obsah cukrov ( 6 - 9 %) fruktóza a glukóza sú vhodné aj pre diabetikov a ľudí snažiacich sa o zníženie telesnej hmotnosti. Pre obsah červeného pigmentu (polyfenolon) majú jahody výrazý antioxidačný účinok, podporujú trávenie a činnosť obličiek, pomáhajú pri liečbe chudokrvnosti. Ľudia alergickí na jahody by si ich mali pretlačiť cez sitko a pridať trochu kalcia.

Tekvica Hokkaido

Tekvica Hokkaido
Tekvica (Cucurbita maxima Duchesne) je príťažlivá nielen pre svoj vzhľad, ale hlavne pre svoju konzumnú hodnotu. Má nízky obsah kalórií, 100g tekvice obsahuje asi 36 kcal, čo je asi 150 kilojoulov. Obsahuje vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovú, pantothénovú, omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, betakarotén, železo, horčík, sodík, zinok a bielkoviny. Je významným antioxidantom, chráni bunky pred voľnými radikálmi a tým má aj protirakovinové účinky. Uplatnenie nachádza pri detoxikačných dietach, upravuje vylučovanie a je vhodná pri bezlepkovom stravovaní. Konzumuje sa aj so šupkou (bez jadierok), ktorá tepelným spracovaním zmäkne. Bežne dorastá do váhy 1 - 1.5kg.

Pšenica špaldová

Pšenica špaldová je jednou z najstarších pôvodných druhov pšeníc pestovaných už v dávnoveku, jej priaznivé účinky zmnieňuje už sv. Hildegarda v 12. storočí!
Chuť špaldových produktov, pripomínajúca oriešky, isto prekvapí aj poteší. Je to "psychofarmatikum prvého stupňa" bez vedľajších účinkov, upokojuje a posilňuje psychiku. Má vysoký obsah bielkovín (17%) a iné zloženie aminokyselín ako obyčajná pšenica a vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Je bohatá na vitamíny A, B a E a minerálne látky. Pre pomerne vysoký obsah lepku ju celiatici môžu len po konzultácii s lekárom. Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom betakaroténu pôsobí regeneračne na telové bunky.
Zrnko v klase je obalené dvojitou plevou a tým chránené pred vplyvom znečistenia a kontaminácie, preto je pred pletím potrebné zrno "vylúpať" na špeciálnych lúpačkách
V poslednom období pre svoje nutričné hodnoty zaznamenáva pestovanie špaldovej pšenice podstatný nárast.
Plevy sa po spracovaní používajú ako náplň do podhlavníkov.