Bioaspa spol. s r.o.

Produkty

Špargľa

Špargľa
Špargľa (Asparagus Officinalis) je trváca rastlina patriaca do čelade ľaliovitých.
Prvé zmienky o pestovaní pochádzajú už spred takmer 5000 rokov zo starého Egypta, pestovala sa aj v starom Grécku a Ríme. Rozšírenie do Európy prebehlo v priebehu 14. storočia za vlády Ľudovíta XIV. Na našom území sa bežne pestovala eše v medzivojnovom období. Nový rozmach na súčasných asi 200 ha nastal na západnom Slovensku v 90. rokokoch minulého storočia a pestuje sa dodnes.
Nakoľko špargľa obsahuje vyše 90% vody, je jednou zo základných diétnych zelenín. Má vysoký obsah vitanímov C a E, betakaroténu, vitamín B vrátane kyseliny listovej a podstatnú časť mikroprvkov. Podporuje látkovú výmenu, znižuje cholesterol, pôsobí protizápalovo, odvodňuje organizmus a tým aj znižuje tlak. Pretože obsahuje kyselinu asparágovú a žiadne cukry, je vhodná aj pre diabetikov. Podľa spôsobu pestovania (prístupu svetla) poznáme špargľu bielu, fialovú a zelenú.
V našej firme pestujeme špargľu zelenú.

Jahody

Jahody
Jahoda záhradná (Fragaria Ananassa) je jedým z prvého ovocia dodávaného na trh v čerstvom stave, pri správnom rýchlení už koncom apríla. Jahody sú bohatý zdroj vitamínov A, B, C, E, organických kyselnín a bioaktívnych látok znižujúcich riziko srdcového infarktu. Pre vysoký obsah kyseliny citrónovej a jablčnej majú dezinfekčný účinok na tráviaci trakt. Pre nízky obsah cukrov ( 6 - 9 %) fruktóza a glukóza sú vhodné aj pre diabetikov a ľudí snažiacich sa o zníženie telesnej hmotnosti. Pre obsah červeného pigmentu (polyfenolon) majú jahody výrazý antioxidačný účinok, podporujú trávenie a činnosť obličiek, pomáhajú pri liečbe chudokrvnosti. Ľudia alergickí na jahody by si ich mali pretlačiť cez sitko a pridať trochu kalcia.

Pšenica špaldová

Pšenica špaldová je jednou z najstarších pôvodných druhov pšeníc pestovaných už v dávnoveku, jej priaznivé účinky zmnieňuje už sv. Hildegarda v 12. storočí!
Chuť špaldových produktov, pripomínajúca oriešky, isto prekvapí aj poteší. Je to "psychofarmatikum prvého stupňa" bez vedľajších účinkov, upokojuje a posilňuje psychiku. Má vysoký obsah bielkovín (17%) a iné zloženie aminokyselín ako obyčajná pšenica a vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Je bohatá na vitamíny A, B a E a minerálne látky. Pre pomerne vysoký obsah lepku ju celiatici môžu len po konzultácii s lekárom. Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom betakaroténu pôsobí regeneračne na telové bunky.
Zrnko v klase je obalené dvojitou plevou a tým chránené pred vplyvom znečistenia a kontaminácie, preto je pred pletím potrebné zrno "vylúpať" na špeciálnych lúpačkách
V poslednom období pre svoje nutričné hodnoty zaznamenáva pestovanie špaldovej pšenice podstatný nárast.
Plevy sa po spracovaní používajú ako náplň do podhlavníkov.